25 років на ринку безпеки!       

 BSM 2019 5 sm

Зміст номеру:

АКТУАЛЬНО
2. Деньги с банковских карт начали воровать роботы
В России активно развивается новый вид мошенничества — воровство данных карт банковских клиентов с помощью так называемых внешних интерактивных голосовых ответов (IVR). В рамках этой схемы гражданам звонят не сами мошенники, а запрограммированные ими роботы, которые представляются сотрудниками банков и выуживают необходимую информацию. Схема работает, так как автоматизированные программы вызывают доверие у населения. За год — с апреля 2015 года по апрель 2016-го — с помощью IVR мошенники украли с банковских карт россиян 6 млн рублей. Об этом «Известиям» рассказали в компании Zecurion, специализирующейся на вопросах безопасности дистанционного банковского обслуживания...
aferizm.ru

 

4. Мошенничество в сети Internet
В течении 2018 года интернет-мошенники выманили у украинцев около полмиллиарда гривен. Появляются все новые и новые способы обмана. Однако большинство схем построены на одном и том же принципе – доверительном общении с жертвами.
Если вы продаете что-то в интернете – будьте бдительными, предупреждают эксперты. Ведь жертвами чаще всего становятся те, кто продает ценные вещи через интернет.
«Мошенники под видом покупателей звонят, интересуются товаром. Подтверждают готовность оплатить. Уточняют, на какую карточку перечислить. Через какое-то время мошенник перезванивает и говорит: не могу перечислить – нужна аутентификация от службы безопасности банка», – приводит пример эксперт по безопасности Дмитрий Стрижов.
Дальше – дело техники. Жертве звонит якобы работник банка и пытается вытянуть нужную ему информацию...
М. Иванов

 

9. КРИМІНАЛІСТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ЛАКОФАРБОВИХ МАТЕРІАЛІВ ТА ПОКРИТТІВ
З лакофарбовими матеріалами (ЛФМ) ми зустрічаємось, практично, на кожному кроці: вони широко застосовуються в будівництві, для фарбування транспортних засобів (автомобілів, залізничних вагонів, суден та ін.), у станко- і приладобудуванні, деревообробній промисловості, поліграфії, живописі тощо.
Перебуваючи в контакті з ЛФМ або пофарбованими ними поверхнями, тобто лакофарбовими покриттями (ЛФП), різні предмети часто залишають на собі та в оточуючому середовищі «пам'ять» про них, як правило, у вигляді мікрооб'єктів - часток («сколів») або плям (мазків, притертостей) ЛФМ (П). Ці мікрооб'єкти виступають як речові докази при розслідуванні ДТП, убивств, крадіжок, розкрадань тощо. Наприклад, при зіткненні автомобіля з будь-яким предметом від його зовнішньої пофарбованої поверхні відшаровуються частки ЛФП та переносяться на учасників інциденту, які перебувають у контакті або поблизу, - на збитого пішохода, інший транспортний засіб, грунт, дерева, стовпи тощо...
А. В. Кофанов, кандидат юридичних наук, доцент, доктор філософії
О.С. Кофанова, кандидат юридичних наук

 

14. КРИМІНАЛІСТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ СКЛА, КЕРАМІКИ ТА ВИРОБІВ З НИХ
Скло та кераміка, а найчастіше осколки або окремі фрагменти виробів з них, виступають об'єктами криміналістичного дослідження і дозволяють отримати важливі фактичні дані про подію злочину при розслідуванні ДТП, вбивств, крадіжок зі зламом, підпалів тощо.
Термінами «скло» і «кераміка» охоплюється надзвичайно широке коло матеріалів та різноманітних виробів, які використовуються в техніці і побуті. Найчастіше в експертній практиці зустрічаються осколки вітрового та лобового скла, скла розсіювачів освітлювальних приладів транспортних засобів, дзеркал, листового будівельного і тарного скла, будівельної та художньої кераміки, посуду, виготовленого із зазначених матеріалів.
Виявляється, що принципової різниці між склом та керамікою немає, оскільки основним компонентом сировини, яка використовується для їх виготовлення, є двоокис кремнію (SiO2). Це спричиняє подібність таких фізичних (механічних) властивостей зазначених матеріалів, як твердість, крихкість, визначає однакові сфери призначення (будівельні матеріали, посуд), а також методи, які застосовуються для пошуку та вилучення їх осколків.
А. В. Кофанов, кандидат юридичних наук, доцент, доктор філософії
О.С. Кофанова, кандидат юридичних наук

 

17. У ВЦ «КиївЕкспоПлаза» успішно відбулась Міжнародна виставка «БЕЗПЕКА 2019»
22-25 жовтня 2019 р. відбулася головна подія індустрії безпеки України – XXIV Міжнародна виставка «БЕЗПЕКА 2019». Інновації, представлені на виставці, особливо актуальні в Україні, у зв’язку із нагальною необхідністю забезпечення сучасного рівня безпеки держави, підприємств, офісів, приватних осель та громадян.
У виставці «БЕЗПЕКА 2019», яка вперше пройшла у новозбудованому ВЦ "КиївЕкспоПлаза», що на Житомирській трасі М-06, взяли участь понад 80 компаній-учасників з України, Ізраїлю, Китаю, Польщі та Чехії, які представили сучасні продукти і комплексні рішення в різних галузях, зокрема, енергетичній, промисловій, фінансовій, інформаційній. Майже половина учасників виставки – українські виробники.
В рамках тематичних експозицій, на виставці був представлений широкий спектр технічних систем та засобів безпеки, наприклад, системи відеоспостереження, контролю доступу, охорони периметра, пожежної безпеки, а також активне і пасивне мережеве обладнання. Також на виставці були представлені системи автоматизації та безпеки будівель, системи безпеки на транспорті, системи банківської безпеки, антитерористичне і оглядове обладнання, безпечне електропостачання, обмундирування і екіпірування.
Цього року в рамках виставки з’явилась нова тематична експозиція – «АГРО Безпека», де були презентовані інноваційні рішення для цієї галузі, що є провідною для економіки України – відеонагляд і контроль за полями та угіддями, моніторинг і диспетчеризація транспорту та інших рухомих об’єктів, протипожежна безпека, попередження крадіжок та зловживань, тощо. Надзвичайно цікаві та сучасні рішення також були представлені, зокрема, для таких перспективних галузей як будівництво й нерухомість, а також IT.
У програмі виставки відбулися близько 20 заходів: семінари, конференції, круглі столи та презентації, серед найбільш цікавих тем – «Безпечне місто», «Розумне місто», «Ізраїльский підхід до безпеки об’єктів», «Дрони як інструмент моніторингу у сільському господарстві», та інші.
У відповідь на запит інженерної аудиторії відвідувачів виставок elcom Ukraine та «БЕЗПЕКА», одночасно із виставкою «БЕЗПЕКА 2019» вперше відбулася виставка «Електричні системи 2019», щоб охопити такий о важливий напрямок як безпечне та безперебійне живлення об’єктів експлуатації, нагляду чи охорони.
Виставка «БЕЗПЕКА 2019» пройшла за офіційної підтримки Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, галузевих організацій та асоціацій.
Кількість відвідувачів виставки «БЕЗПЕКА 2018» склала понад 5000 чоловік - це керівники компаній і промислових підприємств, головні інженери та головні енергетики, фахівці в галузі безпеки, технічні директори, керівники департаментів інформаційних технологій (CIO), керівники департаментів інформаційної безпеки (CSO), IT-фахівці та фахівці з інформаційної безпеки (ІБ), приватні підприємці, представники державних і недержавних структур та ін. Крім традиційно широкого спектру новацій, представлених на стендах і насиченої програми заходів, відвідувачі виставки особливо відзначили просторий павільйон, зручну та швидку реєстрацію, просторий паркувальний майданчик та можливість швидко дістатись на виставку без заторів, у тому числі за допомогою безкоштовного автобусного трансферу.
А організатор виставки – компанія «Євроіндекс» вже почала підготовку до наступної виставки. Отже, до зустрічі на виставці «БЕЗПЕКА 2020»!
Більше інформації, фото та враження учасників – на сторінці виставки у Facebook: www.facebook.com/bezpeka.euroindex, а також на сайті: www.bezpeka.ua

Інформаційна довідка. Міжнародна виставка «БЕЗПЕКА» проходить щороку. Організатор — компанія «Євроіндекс». Провідні світові і вітчизняні бренди щорічно обирають виставку «БЕЗПЕКА» для виведення на ринок нових продуктів і рішень в різних напрямках сфери безпеки. Щороку в рамках виставки проходить більше 20 заходів, які відвідують фахівці галузі, керівники компаній і підприємств, представники державних установ та організацій.
За додатковою інформацією звертайтеся: +38 (044) 461-93-01, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

 

18. БЕЗПЕКОЗНАВСТВО - СТРАТЕГІЧНИЙ РЕСУРС ЦИВІЛІЗАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ СУСПІЛЬСТВА І ДЕРЖАВИ
Безпека, як правило, пов'язується зі станом нормального функціонування суспільних інститутів та інших форм соціальної діяльності, зі станом захищеності об'єкта (системи) від зовнішніх та внутрішніх негативних впливів, загроз, небезпек тощо. При цьому основними об'єктами, на які направлені заходи із забезпечення безпеки, тобто передусім захисні заходи, є людина і громадянин, суспільство і держава.
У наш час небезпека є об'єктивною і очевидною субстанцією, що має місце в реальній дійсності. Прагнення людини убезпечитися від загрожуючих чинників, явищ і процесів є природним і надзвичайно актуальним. Безпека, тобто стан захищеності життєво важливих інтересів громадянина, суспільства, держави, людства і цивілізації від небезпек, - це одна з найважливіших цінностей соціального буття людей, обов'язкова передумова існування і подальшого розвитку людства. Безпека повинна створювати гармонію і переборювати протиріччя у відносинах «людина-техніка», «техніка-техніка», «людина-навколишнє середовище», у взаєминах між людьми, особою і державою, суспільством, між націями і державами.
Усі соціальні науки, у тому числі філософія, соціологія, культурологія, політологія, правознавство тощо, розробляючи проблеми гуманної безпеки або забезпечення безпеки людини, держави, народів, повинні спиратися у своїх дослідженнях на загальнонаукову категорію «безпека». Це поняття має світоглядно-філософську методологічну функцію, оскільки виступає як концептуальна ідея, інновація, «ноу-хау» для пояснення тих чи інших конкретних процесів і явищ соціальної реальності та побудови окремих теоретичних і праксеологічних моделей, котрі описують певні суспільні моделі в суспільстві та реалізують в практичній діяльності.
Категорію «безпека» у правознавстві (правову безпеку) доцільно трактувати як суспільну безпеку, безвідносно до того, чи забезпечує безпека захист публічного чи приватного права. Право може розглядатися в системі управління як засіб (інструмент) забезпечення безпеки (безпечного існування) особистості, суспільства і держави, тобто застосовується нормативно-інструментальний підхід у тлумаченні співвідношення категорій «суспільна безпека» і «правова безпека». Правову безпеку потрібно розглядати як фундаментальну категорію: категорія «суспільна безпека» важлива для розуміння права і багато в чому визначає його сутність та основні риси, значною мірою впливає на зміст і сутність праворозуміння, нормотворчості та правозастосування. Правову безпеку варто розглядати як загальну людську цінність, оскільки вона є однією з постійних потреб, яка детермінована природними умовами життя людини, суспільства, людства, а також як суспільне благо, котре покликане забезпечити існування інших благ...

Біленчук Петро Дмитрович, професор кафедри кримінального права і процесу Юридичного факультету Національного авіаційного університету, кандидат юридичних наук, доцент

Кобилянський Олег Леонідович, професор кафедри кримінального права Юридичного факультету Державного університету інфраструктури та технологій, кандидат юридичних наук, доцент, доктор філософії

 

22. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ АВІАКОСМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ В НОВОМУ ТИСЯЧОЛІТТІ
Авіакосмічна галузь є однією з найважливіших сфер суспільного виробництва, яка покликана задовольняти потреби населення і промисловості у перевезеннях.
В ХХІ столітті Україна є визнаною авіакосмічною державою світу та належить до провідних країн, яка надає велику кількість авіакосмічних послуг та інноваційних технологій.
Тому очевидно, що експлуатація авіакосмічної системи в нашій державі повинна забезпечити людині, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпеку оскільки ці конституційні настанови визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (ст. 3 Конституції України).
Безпека при наданні авіакосмічних послуг є сьогодні одним із пріоритетних напрямів для розвитку і удосконалення авіакосмічного законодавства усіх країн світу. Наша країна теж не є виключенням, оскільки в чинному кримінальному законодавстві закріплена низка норм у яких передбачена кримінальна відповідальність за суспільно небезпечні діяння, які створюють загрозу безпеці діяльності авіакосмічної галузі України (ст. 276, 276-1, 277, 278,279, 280, 282 КК України).
Зростання ролі авіакосмічного транспорту в умовах глобальної трансформації світу та перехід в епоху нового інноваційного цивілізаційного розвитку «Індустрії - 4.0», «Четвертої промислової революції» і «Суспільства знань», збільшенням з кожним роком інтенсивності та обсягу повітряних та космічних перевезень, поширенням терористичних загроз, які викликають масу негативних чинників, що призводять до скоєння злочинів проти безпеки руху та експлуатації авіакосмічного транспорту.
Автоматизація, інформатизація, комп’ютеризація авіакосмічних перевезень потребує надійного захисту і правової охорони працівників галузі. Відомо, що комп’ютерні системи і мережі авіакосмічної галузі містять в собі нові, дуже досконалі та досить потужні можливості використання їх для вчинення невідомих раніше злочинів.
Тому очевидно, що актуальність наукових кримінально-правових досліджень на сучасному етапі розвитку повітряного і космічного права, які аналізуються учасниками конференції має надзвичайно велике значення.
Результати даних досліджень направлені на вдосконалення правового регулювання відповідальності за злочини, пов’язані з порушенням прав людини в авіакосмічній галузі.
Таким чином в зв’язку з розширенням авіакосмічної діяльності зростає і роль правового регулювання відповідних суспільних відносин в галузі авіаційної і космічної безпеки повітряних суден і космічних об’єктів (автоматичних і пілотованих космічних апаратів, кораблів та орбітальних космічних станцій).
Очевидно, що одним з основних факторів, який безпосередньо впливає на рівень авіакосмічної безпеки, є досконале чинне законодавство. При цьому йдеться не тільки про національне, але і про міжнародне (міждержавне, міжгалактичне) авіакосмічне законодавство.
Слід зазначити, що кожній з цих галузей повітряного (авіаційного) чи космічного законодавства притаманні свої власні характерні ознаки, риси, особливості, зумовлені сферою їх правового регулювання.
Це стосується правового регулювання безпечного використання як повітряного, так і космічного простору, а також гарантування безпеки руху повітряних суден і космічних об’єктів.
Звичайно, що тут слід розмежовувати національний, глобальний чи змішаний – глобально-національний рівень правового забезпечення авіакосмічної безпеки. Вважаємо, що ці галузі авіакосмічного законодавства доповнюють одна одну, оскільки вони тісно взаємодіють, співпрацюють між собою на засадах індивідалізації, імплементації і інтеграції. Іншими словами авіакосмічне (повітрянокосмічне) законодавство – це гармонійне поєднання міждержавного публічного, міжнародного приватного і національного авіакосмічного законодавства. Дане законодавство передбачає єдиний предмет правового регулювання і загальну мету – правове регулювання суспільних відносин безпечного використання і дослідження повітряного та космічного простору.
Саме такий світоглядно-філософський підхід орієнтований на гарантування безпеки авіакосмічної діяльності людини при розробці ним повітроплавальних засобів, методів і технологій з метою пізнання і використання таємничого світу космосу.
Біленчук Петро, професор Національного авіаційного університету, м. Київ
Малій Микола, директор юридичної компанії ТОВ «АЮР-КОНСАЛТИНГ», м. Київ

 

 

23. 5G - ІНТЕРНЕТ МАЙБУТНЬОГО (Огляд сучасних публікацій)
Найближчим часом на зміну 4G у світі технологій прийде 5G. Основними вимогами, які будуть до нього висуватись, являються поліпшення якості передачі даних, зменшення часу очікування, збільшення потужності і покращення якості обслуговування.
Статистика останніх світових досягнень у галузі комунікації свідчить про те, що раз на десятиріччя людство розробляє та впроваджує нове покоління бездротових мереж, яке має забезпечити нас більш швидкою передачею даних та більшою функціональністю.
І якщо перше покоління наділяло лише можливістю стільникового зв'язку, а друге покращувало його та давало можливість обмінюватися текстовими повідомленнями, то з епохою 3G ми вже отримали (більш-менш) якісний доступ до мережі Інтернет, а 4G в свою чергу зробив можливим все, чого ми очікуємо від мобільної мережі: потокове відео та аудіо, вибух соціальних медіа, тощо. Тепер, на порозі 2020-х, людство очікує на наступний прорив - 5G.
Не минуло й півроку після впровадження в Україні четвертого покоління зв'язку (4G), а в світі вже активно тестується технологія 5G.
Першого жовтня американський мобільний оператор Verizon запустив домашній інтернет-сервіс в чотирьох містах США - Х'юстоні, Індіанаполісі, Лос-Анджелесі та Сакраменто. І мова йде вже не про інтернет суто для мобільних пристроїв, а про wi-fi, який не залежатиме від стаціонарних роутерів - його розповсюджуватимуть вишки мобільних операторів.
Здавалося б, якщо користувачі 4G цілком задоволені швидкістю мобільного інтернету та його доступністю (те, що в Україні проблематично «зловити» 4G десь на трасах чи в лісі - вже питання до мобільних операторів та їх мереж), то навіщо покращувати те, що й так задовольняє користувачів?

Дмитро Князєв, Навчально-науковий інститут інформаційної безпеки

Сергій Князєв к.ю.н., с.н.с.

 

 

ЗАХИСТ ІНФОРМАЦІЇ
27. Обеспечение безопасности полетов в авиации. Бортовые речевые информаторы
Посвящается 60-летию ПАО «НИИ ЭМП»
В НИИ ЭМП вначале 60гг. прошлого столетия был создан уникальный класс авиационной аппаратуры - бортовые речевые информаторы - оповещатели экипажей самолетов об аварийных ситуациях. Основным заказчиком выступало ОКБ-155 Генерального авиаконструктора А.И. Микояна и Главного конструктора М.И. Гуревича.
Разработчики исходили из того фактора, что зрительный анализатор пилота перегружен – перед ним десятки приборов, скорости полета высокие, обстановка за бортом меняется быстро, поэтому чтобы избежать катастрофы пилоту необходима предельная внимательность, собранность и умение быстро принимать правильное решение по управлению самолетом. Зрительный анализатор пилота перегружен, а слуховой при этом недоиспользуется.
Поэтому инженеры построили систему оповещения таким образом: на борту самолета в разных критических местах установлены датчики, сигнал срабатывания которых поступает на логическую схему информатора, которая выбирает соответствующее ему стандартное сообщение, предварительно записанное на магнитную ленту и в наушниках пилота приятным женским голосом (его разборчивость в шумах на борту намного выше чем мужского) звучит соответствующее сообщение и указание как ему поступить, при необходимости, вплоть до катапультирования. Ниже приведены краткие описания речевых информаторов, некоторые из которых до недавнего времени серийно производились на Киевском заводе «Маяк»...
Александр Провозин, ПАО «НИИ ЭМП», г. Киев

 

ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ БЕЗПЕКИ
31. Малогабаритные аккумуляторы на основе никеля
Электрическая сеть не всегда находится поблизости, что и предопределяет популярность и целесообразность использования аккумуляторных батареек. Если говорить о современных гаджетах, лэптопах, мобильниках, то аккумулятор здесь вообще является главнейшим источником энергии...
Д.Мусиенко

 

38. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ ЕВРОПЕЙСЬКИХ СТАНДАРТІВ ЗАСОБІВ ОХОРОННОЇ СИГНАЛІЗАЦІЇ
Що таке Європейські стандарти. Коротко.
Стандартом є документ, в якому викладено вимоги до конкретного елементу, матеріалу, компоненту, системі, сервісу, де детально описується конкретний метод або процедура. Стандарти полегшують міжнародну торгівлю, забезпечуючи функціональну сумісність компонентів, продуктів і послуг.
Стандарти розробляються і визначаються шляхом обміну знаннями та досягненням консенсусу серед технічних експертів, призначених зацікавленими сторонами та іншими зацікавленими сторонами, включаючи, зокрема, підприємства, споживачів і екологічні групи.
Європейський стандарт несе в собі зобов'язання бути здійсненим на національному рівні, отримавши статус національного стандарту і замінивши будь- який стандарт відповідний до прийнятого. Тому Європейський стандарт автоматично стає стандартом і на національному рівні конкретної країни Європейського Союзу.
Стандарти є добровільними, що означає відсутність автоматичного юридичного зобов'язання застосовувати їх, проте внутрішні закони і правила країни можуть вимагати обов’язковість їх дотримання.
Кожен європейський стандарт ідентифікується унікальним посилальним кодом, який містить букви «EN».
Трішки історії європейської стандартизації систем безпеки.
У минулому більшість європейських виробників систем безпеки користувалися британськими стандартами, які називалися BS (British Standards). Для звичайних систем використовувався BS 4737, для систем підвищеної безпеки - BS 7042 і для бездротових - BS 6799. Всі перераховані вище стандарти були прийняті аж у 1988 році.
Але з 1997 року British Standards були замінені загальноєвропейським стандартом серії EN 50131, який, по суті, є набором Європейських стандартів і включає в себе не тільки вимоги до виробників або до самого обладнання, а ще й вимоги до компаній, які займаються установкою і обслуговуванням устаткування, обстеженням об'єктів.
Ухвалення загальноєвропейського стандарту відбулося і на ринку безпеки, тому що виробникам з Азіатсько-Тихоокеанського регіону довелося слідувати вимогам у виробництві систем охорони для європейського ринку, що, відповідно, позитивно позначилося на якості й надійності імпортного устаткування. Таким чином виробникам, припустимо з Китаю, доводиться вести бізнес на тому ж рівні якості і надійності, що і європейським виробникам професійних систем безпеки. Так само Європейські стандарти були прийняті страхової індустрією, і тепер «Асоціація британських страховиків» (ABI) наполягає, щоб компанії-інсталятори їх також застосовували.
З часу утворення ЄС на всьому його просторі до сих пір триває процес заміни національних стандартів на загальноєвропейські норми EN.
Стандарт EN 50131
Трохи розберемося з цим європейським стандартом.
EN 50131 - це ціла серія стандартів для систем охоронної сигналізації, а в цю серію вже входять окремі стандарти для різних елементів і складових систем охорони.
EN50131-1 Загальні вимоги до систем охоронної сигналізації.
EN50131-2-2 Пасивні інфрачервоні (ІЧ) сповіщувачі.
EN50131-2-3 Радіохвильові (СВЧ) сповіщувачі.
EN50131-2-4 Комбіновані ІК / СВЧ сповіщувачі.
EN50131-2-5 Комбіновані ІК / ультразвукові сповіщувачі.
EN50131-2-6 Магнітоконтактні сповіщувачі.
EN50131-3 Контрольні панелі.
EN50131-4 Оповіщувачі.
EN50131-5-3 Бездротові пристрої.
EN50131-6 Джерела живлення.
Як видно, кожен стандарт описує певний тип пристроїв.
Окремо варто відзначити, що для отримання сертифіката в ЄС недостатньо просто виготовити будь-який пристрій відповідно до одного з стандартів. Виробник зобов'язаний буде віддати свою розробку на тестування в спеціальну незалежну лабораторію, лабораторія протягом декількох місяців буде проводити випробування, і лише через деякий час продукція отримає сертифікат відповідності. А крім усього іншого в сертифікаті буде вказано, якого класу безпеки, Grade, відповідає обладнання. Але о Grade нижче.
Так само варто відзначити, що вказівка на упаковці чи сертифікаті всього лише одного стандарту EN50131-1 (загальні вимоги) не зобов'язує виробника взагалі ні до чого. Припустимо, якщо на упаковці датчика або в його паспорті написано: «Виготовлений відповідно до Європейського Стандарту EN50131-1», то це всього лише рекламний хід. Ніяких випробувань цей пристрій не проходив, ніяким «грейдам» не відповідає.
Grade – класи безпеки засобів охоронної сигналізації
Всім зрозуміло, що до охорони квартири і до охорони банківської установи вимоги повинні бути різні. Звичайно, можна і квартиру охороняти по вищому розряду, якщо ви зберігаєте там антикваріат, зброю, золоті прикраси та інші відповідні матеріальні цінності. Тому в стандарті EN50131, Grade і призначаються під вимоги захисту – опору об’єкту зі зберіганням цінностей.
Всього існує чотири Grade - Класи безпеки. Давайте без поглиблення в технічні подробиці спочатку розберемося, чим вони відрізняються і яка їх сфера застосування.
Grade 1: Низький ступінь ризику.
Передбачається, що зловмисники будуть мати низький рівень знань систем охоронної сигналізації і будуть обмежені діапазоном легкодоступних інструментальних засобів.
Можна казати, що це найпростіша сигналізація і система, але яка виконує свої функції сповіщення. Система повинна убезпечити приміщення від недосвідчених зловмисників, можна сказати, хуліганів. Підходить для охорони об'єктів з мінімальним ризиком пограбування.
Grade 2: Низько - середній ступінь ризику.
Очікується, що зловмисники будуть мати обмежене знання систем охоронної сигналізації і будуть використовувати звичайний діапазон інструментальних засобів і портативних інструментів.
Більш складне обладнання, включає більш різноманітні типи датчиків, які можуть дублювати один одного або доповнювати. Сигналізація повинна виконувати свої функції з охорони від досвідчених зловмисників, які можуть використовувати спеціальне обладнання. Grade 2 - найпоширеніший клас, відмінно підходить для охорони квартир, будинків, офісів, магазинів.
Grade 3: Високо - середній ступінь ризику.
Очікується, що зловмисники будуть ознайомлені з системами охоронної сигналізації і будуть використовувати великий діапазон інструментальних засобів і портативного електронного обладнання.
Сигналізація повинна протистояти зловмисникам, які володіють професійними навичками, спеціальним обладнанням для обходу охоронних систем. Система охоронної і тривожної сигналізації повинна бути захищена від саботажу, датчики повинні блокувати не тільки очевидні шляхи проникнення в приміщення, але і гіпотетичні, такі як перекриття, проходи з підвалів і горищ, технічні та комунікаційні люки. Така система призначена для охорони великих фінансових установ, таких як торгові центри, відділення банків, ювелірні магазини і т.д.
Grade 4: Високий ступінь ризику.
Система повинна протистояти професійним групам або навіть терористичним атакам. До категорії охоронюваних об'єктів можна віднести грошові сховища, монетні двори, державні установи, пов'язані зі спецслужбами і об’єкти критичної і техногенної інфраструктури.
Використовується, коли безпека має пріоритет над усіма іншими показниками. Очікується, що зловмисники будуть мати можливість або ресурс для того, щоб детально планувати вторгнення, і будуть мати весь необхідний ряд обладнання, включаючи засоби підстановки життєво важливих компонентів в системі охоронної сигналізації.
Grade 4 практично ніколи не застосовується до звичайних об'єктів, тому що вимоги дуже жорсткі й специфічні.
Варто відзначити, що клас безпеки всієї системи присвоюється, відштовхуючись від елемента самого нижнього класу. Наприклад, якщо вся система виконана на обладнанні по нормам і вимогам відповідним Grade 4, а один датчик відповідає Grade 2, то всій системі присвоюється 2-й клас безпеки.
Стан в Україні
Україна в 2014 році підписала Угоду про асоціацію між Україною і Європейським Союзом, 03.01.2015 року набрав чинності Закон України «Про стандартизацію», який створює передумови наближення національної системи стандартизації до міжнародних і європейських норм та правил, а також реалізації згаданої Угоди. Додатково Україна приймає інші супутні Закони і нормативні акти щодо впровадження прийнятих національних стандартів і, зокрема, Закон України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності».
Починаючи з 2010 року, в Україні на базі європейської групи стандартів EN 50131 розробляється, а точніше впроваджується, своя серія державних стандартів і називаються вони, відповідно, ДСТУ EN 50131.
На даний момент у відкритих джерелах майже немає офіційно прийнятих і перекладених українською мовою стандартів як ДСТУ EN 50131, так й інших стандартів стосовно засобів сигналізації. При цьому в Сертифікатах відповідності й добровільної оцінки і в інших документах є посилання на ДСТУ EN 50131 й інші ДСТУ. Згідно даних Національного органу стандартизації на 01 липня 2019 року в Україні офіційно прийняті у виді Державних стандартів ДСТУ EN 50131… методом підтвердження, тобто тільки в англомовній версії, 27 стандартів і доповнень і 2 стандарти на українській мові.
При цьому слід додати, що досі залишається неврегульованим протиріччя між вимогами Ліцензійних вимог щодо обов’язкової сертифікації і Законом України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», яким передбачається розробка відповідних технічних регламентів. Тому зараз центри сертифікації проводять виключно добровільну оцінку якості продукції охоронного призначення у відповідності до тих параметрів, які замовлені виробником чи постачальником, в більшості спираючись на англомовні стандарти.
Загалом відповідним технічним комітетом (ТК) в 2017 році було прийнято 67 державних стандартів в сфері безпеки (захист від злочинів, охоронні послуги, проектування, монтаж, обслуговування засобів охоронного призначення, системи аварійного сигналізування і оповіщення), в 2018 році жодного стандарту не прийнято, в 2019 році вже прийнято 19 державних стандартів.
Не дивлячись на складнощі і протиріччя, більшість українських виробників і постачальників вже проводять сертифікацію (добровільну оцінку), використовуючи вже національні стандарти на базі європейських стандартів ДСТУ EN. Але українському виробнику непросто вийти на європейський ринок, а все тому, що сертифікат наших центрів сертифікації не котирується в Європі. В Європі сертифікацією займаються спеціальні і добре оснащені лабораторії, які отримали відповідну акредитацію, наприклад, TESTALARM і CMI Testcom.
Що ж стосується України, то «українську» акредитацію мають декілька центрів сертифікації, але основним, в якому проходять сертифікацію майже всі виробники і постачальники засобів охоронної сигналізації, є Державний центр сертифікації засобів охоронного призначення (ДЦСЗОП) при департаменті поліції охорони.
З відповідей ДЦСЗОП щодо параметрів випробувань, які вказуються в Сертифікатах відповідності, слідує, «що параметри, до яких проводяться випробування, заявляє замовник цих випробувань (виробник, постачальник), а протокол технічних випробувань і визначені параметри є власністю цього замовника».
Слід зауважити, що окрім стандартів, які визначають вимоги до обладнання в Україні, почали прийматися національні стандарти щодо організації і впровадження як самих технічних засобів сигналізації, так і організації надання послуг з їх використанням. Для початкової інформації наведемо такі два приклади:
- ДСТУ EN 16763:2017 (EN 16763:2017, IDT) «Послуги та роботи щодо систем протипожежного захисту та систем охоронного призначення».
- ДСТУ EN 50518-1:2014(EN 50518-1:2013, IDT) «Вимоги до розташування та конструкції Центрів спостереження та приймання тривожних сповіщень».
На наш погляд суттєвим недоліком в процесі запровадження Європейських стандартів в Україні в галузі безпеки є не тільки відсутність фінансування з боку держави і зацікавлених осіб з даної сфери діяльності, внаслідок чого стандарти знаходяться у недоступному вигляді (англійська мова) для більшості спеціалістів, а і відсутність дієвих механізмів, які б регулювали процес їх впровадження.
МВС видає ліцензії підприємствам і особам на охоронну діяльність і самоусунулось від подальших функцій контролю і регулювання, центри сертифікації проводять добровільну оцінку у відповідності до заявок замовників сертифікатів, а у підсумку все залежить від сумлінності спеціаліста й обачності замовника послуги.
На сьогодні ні в органах державної влади, ні в громадянському суспільстві, ні серед об’єднань підприємств реально не обговорюється ні дієвий механізм контролю і регулювання, ні сама структура, яка б у відповідності до діючих стандартів розробляла би умови і контролювала чи відповідає необхідним вимогам безпеки, чи готова, встановлена на об'єкті і підключена до центру спостереження, система охорони.
В більшості країн Європи з цим набагато краще. Там клієнта не просто змусять замовити потрібну конфігурацію охоронної системи, там «змусять хотіти». Тому що основну функцію регулятора взяли на себе страхові компанії: «Хочете хороші страхові умови і зменшення страхового платежу, то встановіть собі засоби безпеки і сигналізації згідно «ось таким» критеріям і принесіть нам документ, який підтверджує, що встановлено саме таке обладнання, встановлювала компанія, яка має право на такий вид робіт і т.п.» Тому більшість стандартів безпеки були прийняті в тому числі і європейською страховою індустрією.
Подяка Дмитру Коваленко за надання матеріалів і інформації для даної статті.
Інформація, зазначена в даній статті, підготовлена за матеріалами публічних Інтернет видань і інших Інтернет ресурсів і в узагальненому виді є власністю Громадської організації «Всеукраїнське Об'єднання Спеціалістів Безпеки» і не підлягає розголошенню третім юридичним або фізичним особам без офіційної згоди на це уповноважених представників Громадської організації.
Винятки можуть складати уповноважені представники контролюючих державних органів.
Поширення інформації даної аналітичної довідки і її використання третіми особами за будь-яких обставин вважається незаконним.
Якщо Ви є неналежним отримувачем цієї аналітичної довідки, її використання, ознайомлення з її змістом, копіювання, зберігання, передача третім особам або будь-які інші дії вважаються протизаконними і відповідальність за вчинення таких дій передбачена чинним законодавством України.
Лощилін О.Ю. Голова правління Громадської організації
«ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ СПЕЦІАЛІСТІВ БЕЗПЕКИ»

 

40. Видеоаналитика в обеспечении безопасности дорожного движения
Видеоаналитика (video analytics) –технология, использующие методы компьютерного зрения для автоматизированного сбора данных на основании анализа потокового видео (видеоанализа). Видеоаналитика опирается на алгоритмы обработки изображения и распознавания образов, позволяющие анализировать видео без прямого участия человека. Видеоаналитика используется в составе интеллектуальных систем видеонаблюдения (CCTV, охранного телевидения), управления бизнесом (business intelligence, BI) и видеопоиска.
В зависимости от целей, видеоаналитика может реализовать как одну, так и несколько базовых задач:
Обнаружение объектов (object detection). Обнаружение объектов производиться при помощи видеодетекторов движения. В отличии от ИК-датчиков видеоаналитика имеет возможность локализовать (выделить) и проанализировать сразу несколько объектов. Если движение не является достаточным признаком для локализации объекта в кадре, то обнаружение может производиться при помощи шаблонов.
Слежение за объектами (object tracking). Позволяет работать с тревожными правилами и организовать поиск в архиве. Точность работы алгоритмов слежения напрямую определяет точность работы системы видеоаналитики в целом. С одной стороны, срыв сопровождения (разрыв траектории) может инициировать повторное тревожное сообщение для оператора или дублирование результатов поиска (ошибка I рода). Такие ошибки значительно увеличивают нагрузку на оператора. С другой стороны, срыв сопровождения может привести к пропуску тревожной ситуации (ошибка II рода), что является более опасной ошибкой для систем безопасности.
Классификация объектов (object classification) для фильтрации оперативных уведомлений или результатов поиска. Типовой классификатор объектов способен распределить объекты на группы: человек, группа людей, транспортное средство. Более сложный классификатор в системе видеоаналитики может определить пол или возвратную группу человека.
Идентификация объектов (object identification). Идентификация объектов позволяет идентифицировать людей по биометрическим признакам лица или транспортные средства – по номерным знакам. Идентификация может быть реализована при помощи дополнительных средств за рамками видеоаналитики: на основе отпечатков пальцев, банковской карты, билета, пропуска или идентификатора мобильного устройства.
Обнаружение (распознавание) ситуаций. Видеоаналитика позволяет выделить объекты из потокового видео и распознать тревожные ситуации на основе анализа поведения данного объекта, что не дает сделать обычная система видеонаблюдения. Также ситуационная видеоаналитика может автоматически детектировать пересечение сигнальной линии, падение людей, запрещенную парковку и возникновение пожара.
Видеоаналитика может иметь расширенные функции, такие как:
Прогнозирование поведения объекта или возникновения ситуаций (например, образование очереди на кассе через 15 минут с учетом числа зашедших покупателей и числа работающих касс);
Интеллектуальное сжатие видеоконтента с учетом интереса потребителя (например, система передает только видео, содержащие тревожные ситуации);
Ранжирование (определение приоритета) событий видеоаналитики;
Формирование производных видеоданных (расширенный кадр, таймплапс);
Удаление персональных данных из видеоряда, например, при помощи детектора лиц и номерных знаков.
Управлять потоками движения на различных транзитных станциях или в транспортных узлах, настоящее испытание. Длинные очереди и пробки – раздражающий фактор на многих остановках, станциях метро, вокзалах и аэропортах. Конечно, существует и противоположная проблема, в виде пустующих транспортных узлов, которые небезопасны, поскольку недоукомплектованы или не имеют достаточного количества персонала. Обе проблемы сегодня актуальны, несмотря на усилия транспортных организаций.
Что можно сделать, чтобы решить эти проблемы, помимо внедрения дополнительных работников или транзитного транспорта? Действенное решение заключается в оптимизации безопасности, производительности и операциях с помощью технологий видеоаналитики, которая выходит за рамки традиционного видеонаблюдения.
Итак, как может помочь современная видеоаналитика безопасности дорожного движения?
Подсчет транспорта. Система видеоаналитики может вести подсчет машин в пробке или анализировать отдельные части перекрестка – сколько машин поворачивает налево/направо, сколько едет прямо и по каким полосам. Это позволит дорожным службам оптимально распределять потоки движения, и наносить рациональную разметку.
Пробки. Система фиксирует пробки на дорогах и может автоматически сообщать о них в городские службы. Для каждого участка дороги можно задать продолжительность затора, которая будет считаться критической. Например, если поток машин не движется 5 или 10 минут, то сообщение о пробке отправляется оператору...
Е. Лукин

 

44. Ложные срабатывания датчиков движения
Часть вторая (окончание). Причины и методы борьбы.
Полный текст доклада рубрики «Защити себя, защити свой бизнес», проводимой журналом «Бизнес и Безопасность» в рамках выставки Expert Security, 08-11 октября 2019 г.
Аннотация. Во второй половине 2019 года на страницах журнала «Бизнес и Безопасность» впервые был опубликован ряд работ посвященных проблемам ложных срабатываний вызванных сложными условиями окружающей среды и нестабильностью функционирования датчиков движения. Были рассмотрены факторы, прямо или косвенно влияющие не только на вероятность ложных срабатываний, но и на обнаружительную способность этих приборов к нарушителю, приведены некоторые рекомендации по созданию благоприятных условий окружающей среды.
Слайд 1.
Введение. Мы все живем в непростое время. Обесценивание национальной валюты, бесконечный рост тарифов на коммунальные услуги, рост цен на товары народного потребления и миграция трудоспособного населения за рубеж привели к обеднению оставшихся граждан нашей страны. Многие люди лишились привычной работы, многие не могут найти. Резкое ухудшение условий жизни иногда приводит к вынужденным кражам, жертвами которых становятся их соседи, которые часто находятся в таком же положении. Чтобы обезопасить себя и свой бизнес многие люди вынуждены оснащать свои дома и офисы системами безопасности - видеонаблюдением и сигнализациями. У рядового пользователя видеонаблюдение считается более надежным средством безопасности, но это справедливо лишь на первый взгляд. Вряд ли какой злоумышленник захочет делать селфи в объектив камеры видеонаблюдения. В нашем лексиконе давно утвердились словосочетания со словом «умный»: умный дом, умный автомобиль, умный гараж, умный телефон, умные другие гаджеты, но даже несмотря на окружающую обстановку в нашем сознании никак не укоренятся такие понятия, как «умный вор», «умный взломщик», «умный злоумышленник». Хотим мы этого или не хотим, но все злоумышленники сегодня тоже умные. Они читают интернет, смотрят youtube, обсуждают соцсети, оттачивают свои навыки на практике. Современный вор - это уже не тот вор, что был 20 лет назад. Теперь многие из них имеют какое-никакое высшее образование, некоторые даже приличное. В отличие от своих чисто рукотворных виртуозов-предшественников, современные грабители научились еще и думать. В своих методах они стали более расчетливыми, более изобретательными, более изощренными. На рынке появилось разнообразие технических средств проникновения - от простых строительных присосок для переноса стекол до сложных измерителей толщины, искателей скрытого металла и дорогостоящих тепловизоров. Распространение металлопластиковых окон привело к тому, что вибрационно-акустические датчики разбития стекла, фактически, потеряли свою эффективность. В сети youtube можно найти приемы вынимания стекол без их повреждения. Магнитоуправляемые контакты остались лишь напоминанием своим хозяевам «не забудьте закрыть окна». Сегодня при вынимании стекол открывать окна не нужно. Пассивные инфракрасные датчики движения чувствительны лишь к смене картины теплового излучения. Теплоизолирующие костюмы и фрагмент оконного стекла в руке злоумышленника в большинстве случаев будут достаточными инструментами чтобы остаться незамеченными. По этой же причине и вибрационные датчики также теряют смысл. Активные инфракрасные барьеры для защиты окон у нас обычно не используются. Во-первых, имеющиеся на нашем рынке в основном уличного исполнения, а значит более дорогостоящие, во-вторых - оснащать окна активными инфракрасными барьерами в этике наших инженеров ССОН попросту не принято. Зачем? Есть «объемник». Заблокировать окна можно другими датчиками, например, теми, что входят в систему Arduino, но они для охранной деятельности не лицензированы. Многие злоумышленники, потерявшие работу не от хорошей жизни, владеют английским языком. Они могут читать американские патенты по защите объектов. Эти патенты находятся в свободном доступе и пестрят разнообразием идей и средств. Каждый патент начинается с определения уязвимости, содержит подробное описание предлагаемого способа защиты и заканчивается общими и отличительными свойствами (формула изобретения). Во многих патентах рассматриваются различные методы взлома и проникновения. А много ли «безопасников» в нашей стране читают по-английски?
Актуальность статьи сводится к тому, что немного. Автором в течении 15 лет проводился обзор зарубежных работ - патентов, научных статей и монографий, связанных с датчиками движения и их комплектующими, в частности, пироэлектрическими детекторами. Результаты обзора легли в основу серии статей, публикуемых журналом «Бизнес и Безопасность». Основываясь на этих статьях автор был приглашен на семинар журнала «Бизнес и Безопасность» в рамках выставки Expert Security 2019, где 8 октября 2019 года в рубрике «Защити себя, защити свой бизнес» (см. слайд 1) выступил с докладом «Ложные срабатывания датчиков движения. Причины и методы борьбы». В настоящей статье представлена расширенная версия доклада...
Александр Бондаренко, независимый эксперт по пироэлектрическим детекторам и приборам на их основе.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
http://pyrodetector.com
http://ua.linkedin.com/in/pyrodetector
+380 63 227-87-08

 

ФІЗИЧНИЙ ЗАХИСТ. ОХОРОНА
50. Інструментарій формування готовності до захисту Вітчизни: погляд з позицій поліцейського хортингу
Враховучи небезпечні тенденції розвитку як світу взагалі, так і нашої країни зокрема, актуальність питання формування готовності до захисту Вітчизни різних груп населення є очевидною. Ефективність такої складної педагогічної діяльності залежить від правильного вибору інструментарію. Аналіз педагогічної літератури свідчить про те, що єдиного розуміння, що слід вважати педагогічним інструментарієм, серед вчених та практиків немає. Так, А. Москаленко вважає, що під педагогічним інструментарієм слід розуміти добір підходів, форм, методів, прийомів і засобів, які забезпечують організацію та протікання навчального процесу (Москаленко, 2017)...
Б.Б. Шаповалов, Старший науковий співробітник ІПВ НАПНУ, кандидат психологічних наук, доцент

 

53. Частная охрана за рубежом
Частная охрана за рубежом
(Продолжение. Начало Бизнес и безопасность №5/2019)
Н.Луков

 

 

 

ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА
64. Все про організацію роботи з пожежної безпеки на підприємствах нафтової та газової промисловості. Особливості організації роботи з пожежної безпеки на підприємствах галузі. Практичні рекомендації. (Продовження).
Косюк В.В. фахівець з пожежної безпеки

72. Первинні засоби пожежогасіння: вимисел та правда
Думки в голос
Прочитавши статтю «Проблемні питання щодо забезпечення сучасними первинними засобами пожежогасіння об'єктів, що експлуатуються в Україні», опубліковану у №3/2019, був, відверто кажучи, шокований... Приміром, до «основних проблемних питань щодо забезпечення сучасними первинними засобами пожежогасіння» він відніс, зокрема, «впровадження НА Україні вогнегасних пристроїв, які не відповідають характеристикам та вимогам, які висуваються до вогнегасників». Серед різновидів цих самих вогнегасників автор назвав «пінні», мабуть, гадки не маючи, що в нормативних документах (у тому числі згаданих ним) вони називаються «водопінними». То що це було? «Біг через місточок, підхопив кленовий листочок» і взявся за перо?
Демченко Н.М., мабуть, не знає, що окрім «Bontel», «Bonpet» і «ВВПА-400», в Україні проходили випробування (у тому числі сертифікаційні) ще принаймні десяток виробів, які можна віднести до категорії «вогнегасних пристроїв», а окремі з них - саме до «вогнегасників» або ж «міні-вогнегасників». Вочевидь, поза увагою автора залишається і той факт, що обов'язкову сертифікацію як таку в Україні скасовано (див. Закон України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності»), але добросовісні оператори ринку у більшості своїй таки вдаються до сертифікації добровільної. Перед тим, як щось писати, авторові, мабуть, варто було б зазирнути у відповідні реєстри або ж звернутися по консультаційну допомогу до відповідних органів з сертифікації продукції, спеціалізованих випробувальних лабораторій або хоча б до незалежних фахівців. Не кажучи вже про те, що мало б сенс поспілкуватися з виробниками і постачальниками, аби розуміти, про що пишеш. Користуючись нагодою, запрошую автора завітати до ТОВ «Пайрокул».
Можу лише дивуватися, що серед усіх різновидів первинних засобів пожежогасіння «письменник» згадав лише вогнегасники і вогнегасні пристрої, які, на його думку, вочевидь є мало що не соціальним злом. До того ж, цілком незрозуміло, чи він підводить усі їх під «одну гребінку», чи намагається дати приховану рекламу пристроям «Bontel» і «Bonpet», водночас обливши брудом «ВВПА-400».
Нехай буде Вам, шановний(а) пане(і), відомо: у п. 3.6 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні чорним по білому написано: «Територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку». Напевно, пишучи подібні опуси, Вам варто було б звернути увагу на всі ці вироби (засоби), адже проблеми можуть бути навіть з відповідністю встановленим вимогам лопати, прикріпленої до пожежного щита або стенда (звичайно, якщо її не поцупили).
Я вже в тому віці, коли можу давати поради більшості співрозмовників. То ж дозволю собі нагадати авторові вищезазначеної статті один з крилатих виразів Козьми Пруткова, що якнайкраще личить цьому випадку:
«Рассуждай токмо о том, о чем понятия твои тебе сие дозволяют. Так: не зная законов языка ирокезского, можешь ли ты делать такое суждение по сему предмету, которое не было бы неосновательно и глупо?»
Трохи роз'яснень
Перш за все хотілося б сказати, що такого поняття як «вогнегасний пристрій» термінологічні стандарти не містять, тобто до них з чистою совістю можна віднести усе що завгодно починаючи з відра, яким можна набирати і виливати воду, і закінчуючи найсучаснішими пожежними автомобілями або стаціонарними системами пожежогасіння. Зважаючи на «випади» щодо них, можу сказати таке: відповідно до основоположного термінологічного стандарту ДСТУ 2273:2006 Протипожежна техніка. Терміни та визначення основних понять, вогнегасник - це «технічний засіб для припинення горіння подаванням вогнегасної речовини, що міститься в його корпусі, під дією надлишкового тиску, за масою і конструктивним виконанням придатний для транспортування і застосування людиною»...

Крупка І.М., директор ТОВ «Пайрокул»
ТОВ «ПАЙРОКУЛ»
Тел.: (044) 543-89-70; 227-82-68
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
https://www.pyrocool.com.ua/

 

 

 

 

75. Правила пожежної безпеки в компаніях, на підприємствах та в організаціях енергетичної галузі України (продовження)
Косюк В.В., фахівець з пожежної безпеки

79. ЩОДО ОБГРУНТУВАННЯ ТЕХНІЧНИХ ВИМОГ ДО ПЕРЕНОСНИХ ЗАСОБІВ ДИМО- ТА ТЕПЛОВИДАЛЕННЯ
Аналіз оперативно-рятувальної роботи рятувальних служб країн світу вказує на високу тактичну значимість використання переносних засобів димо- та тепловидалення, які набули інноваційних змін у порівнянні із подібними пожежно-технічними засобами часів Радянського Союзу. На сьогодні переносний засіб являє собою пристрій, використання якого значно впливає на ефективність проведення робіт з рятування людей та ліквідації пожеж та який на сьогодні на території України не виробляється і практично не використовується підрозділами Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (далі - ОРСЦЗ) ДСНС України [1-4].
Таким чином, визначається актуальність розробки переносного засобу, що зумовлена необхідністю сприяння підвищенню рівня ефективності гасіння пожеж підрозділами ОРСЦЗ ДСНС України в умовах високої температури та задимленості із використанням вищезазначених засобів.
Створення вітчизняних зразків переносних засобів димо- та тепловидалення неможливе без обґрунтування та розроблення відповідних технічних вимог до таких засобів.
Семичаєвський С.В., УкрНДІЦЗ

 

 

81. Сторінки зі світової історії пожежної справи
Протипожежна піна
Протипожежні піни були розроблені у першу чергу для того, щоб боротися з небезпеками, пов’язаними з рідким паливом. Адже паливо має нижчу густину і при використанні води спливає на поверхню та продовжує горіння, поширення пожежі при цьому може значно зрости внаслідок розтікання води, чи навіть утворення пари. Протипожежна піна складається з бульбашок, що утворилися внаслідок комбінації розчину концентрованої протипожежної піни, води та повітря. Ці наповнені повітрям бульбашки утворюють ковдру, яка плаває на поверхні легкозаймистої речовини, блокуючи доступ повітря до неї і таким чином гасить вогонь (рис. 1).
Мабуть, перше згадування про використання піни для гасіння пожеж з’явилось в англійському патенті у 1877 році та належить містеру Джонсону. Винахідник описав апарат, що був скомбінований з чотирьох ємностей. Перша вміщала в собі кислоту, друга – концентрований розчин бікарбонату натрію, третя – розчин сульфату алюмінію, натрію, амонію (клас антипіренів), четверта – лужні силікати та сульфіди (для утворення твердої плівки), до яких додавались органічні поверхнево-активні речовини, такі, як мило, білкові матеріали. Прилад запускався шляхом потрапляння кислоти до бікарбонату, що визивало сильне виділення двоокису вуглецю, який приводив у дію наступні ланки ланцюга генерації піни та її транспортування. Ця ідея значно випереджала час і не отримала достатньої уваги серед впливових сучасників...
Тітенко Олександр Миколайович, старший науковий співробітник відділу інноваційних технологій, канд. техн. наук

 

 

83. Пожежна небезпека фасадних систем для утеплення будівель
Утеплювати фасади житлових, господарських та адміністративних будівель можна по-різному, основне, щоб було досягнуто кінцевої мети: збереження тепла. Будинки, утеплені таким способом, забезпечують високий рівень температурного комфорту в приміщенні, а фасади при цьому набувають привабливого індивідуального вигляду. Незважаючи на популярність системи, при її монтажі, а іноді й проектуванні дуже часто виникають помилки. Тому варто дуже відповідально підходити до вибору матеріалів та монтажників для облаштування фасадної системи.
Сьогодні пінополістирол і поліуретан є одним з найпопулярніших оздоблюючих матеріалів в Україні. Це доводять численні конференції, наукові публікації, семінари, присвячені темі теплоізоляції з використанням пінополістиролу і поліуретану. За існуючими нормами, багатоповерхові будинки і житлові комплекси, що з'явилися за останні 10-15 років, повинні будуватися з дотриманням енергозберігаючих технологій.
Пожежна небезпека конструкцій зовнішніх стін з фасадною теплоізоляцією, в якій застосовуються горючі матеріали, пов'язана з потенційною здатністю таких конструкцій поширювати вогонь. Використання в системах зовнішнього утеплення горючих утеплювачів, в тому числі деяких видів пінополістиролу і поліуретану, підвищує пожежну небезпеку цих систем. Пожежі на таких об'єктах характеризуються стрімким розповсюдженням вогню по всій висоті будинку, можливим обваленням фасадних конструкцій і загрозою переходу вогню всередину будівлі або споруди й відповідно вказують на їх особливу небезпеку...
Тарас САМЧЕНКО, заступник начальника відділу речовин і матеріалів науково-випробувального центру УкрНДІЦЗ
Олексій РАТУШНИЙ, молодший науковий співробітник відділу речовин і матеріалів науково-випробувального центру УкрНДІЦЗ
Дмитро КУРКОВ, старший інженер відділу речовин і матеріалів науково-випробувального центру УкрНДІЦЗ

 

84. ДОСЛІДЖЕННЯ МАТЕМАТИЧНОЇ МОДЕЛІ ТЕПЛОМАСООБМІНУ ПРИ ПОЖЕЖІ У КАБЕЛЬНОМУ ТУНЕЛІ
Проблема пожежної безпеки електричних кабелів існувала в минулому та продовжує існувати в сьогоденні. Значною мірою зростання числа пожеж в кабельних комунікаціях було обумовлене збільшенням кількості кабелів, які використовуються з метою харчування, контролю та управління електрообладнання на сучасних виробництвах, а також використанням при ґрунтових прокладках кабелів загальнопромислового виконання без додаткових заходів по їх вогнезахисту. Крім того, розвиток та вдосконалення телекомунікаційних мереж загального користування України здійснюється відповідно до Концепції розвитку телекомунікацій України із застосуванням новітніх технологій у сфері телекомунікацій, які відповідають міжнародним стандартам, з урахуванням технологічної цілісності всіх мереж та засобів телекомунікацій, підвищення ефективності та сталості функціонування. Під час проектування та будівництва кабельних мереж, зокрема кабельних тунелів, необхідно дотримуватись вимог будівельних норм і правил, щоб гарантувати відповідність меж вогнестійкості будівельних конструкцій кабельних тунелів при пожежі.
Кабельна продукція постійно розвивається і вдосконалюється. Для проведення випробувань на вогнестійкість будівельних конструкцій кабельних тунелів використовується стандартний температурний режим пожежі, який може не відповідати режиму пожежі у реальному кабельному тунелі.
Дослідження температурного режиму пожежі є актуальним питанням, так як в кабельні тунелі відрізняються геометричною конфігурацією, видом кабелів, що прокладені у них, пожежним навантаженням та аеродинамічними характеристиками. Це може привести до того, що температурний режим пожежі у таких тунелях може відрізнятись як від стандартного так і між собою. У такому разі не можна гарантувати відповідність меж вогнестійкості випробовуваних конструкцій чинним нормативам. В цьому випадку може істотно знизиться безпеку людей і матеріальних цінностей під час пожеж у кабельних тунелях...
Тарас САМЧЕНКО, заступник начальника відділу речовин і матеріалів науково-випробувального центру УкрНДІЦЗ
Олексій РАТУШНИЙ, молодший науковий співробітник відділу речовин і матеріалів науково-випробувального центру УкрНДІЦЗ
Дмитро КУРКОВ, старший інженер відділу речовин і матеріалів науково-випробувального центру УкрНДІЦЗ

 

 

85. РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЗАСТОСУВАННЯ ПЕРЕНОСНИХ ЗАСОБІВ ДИМО- ТА ТЕПЛОВИДАЛЕННЯ
Значна кількість випадків гасіння пожеж пов'язана із небезпечним впливом на особовий склад небезпечних чинників пожежі. Зокрема, дія високих температур та диму значно ускладнюють проведення рятувальних робіт та пожежогасіння. Вагомим тактичним способом зниження такого впливу на особовий склад пожежно-рятувальних підрозділів є керування теплодимовими потоками пожежі за допомогою переносних засобів димо- та тепловидалення, які функціонально призначені для локального підвищення повітряного тиску шляхом нагнітання повітря до зони роботи особового складу або видалення продуктів горіння з приміщень в умовах пожежі для нормалізації температурного і повітряного середовища [1-5].
На теперішній час в підрозділах Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (далі - ОРСЦЗ) ДСНС України майже відсутні переносні засоби димо- та тепловидалення. Враховуючи те, що за період з 2014 по 2018 роки під час гасіння пожеж та ліквідаціїї наслідків надзвичайних ситуацій в Україні спостерігалася тенденція збільшення кількості використаних ланок ГДЗС на пожежах з 5802 до 7804 та збільшення часу їх роботи з 1704 год до 2544 год [6], стає очевидним необхідність широкого використання підрозділами ОРСЦЗ ДСНС України переносних засобів димо- та тепловидалення.
Створення вітчизняних зразків переносних засобів димо- та тепловидалення неможливе без розробки відповідних пропозицій, які би визначали порядок застосування підрозділами ОРСЦЗ ДСНС України цих засобів...
Семичаєвський С.В., УкрНДІЦЗ

 

 

ЕКОЛОГІЯ
87. Проблема утилизации отходов
Мы живем в эпоху колоссальных потребительских аппетитов: постоянно покупаем и обрастаем ненужными вещами. То, что в итоге надоедает, с легкостью выкидываем, не задумываясь о том, как это потом утилизируют. В больших городах количество мусора огромно, становится больше проблем из-за свалок, которые наносят серьезный ущерб и людям, и экологии. Но все-таки прогресс не стоит на месте, и многие государства научились успешно бороться с мусором путем создания новых систем по его переработке и с помощью больших штрафов. Некоторые страны пошли дальше и придумали оригинальные методы борьбы с отхолами, сделали научные открытия в сфере утилизации, ввели суровые наказания и даже вознаграждения...
Ю.Дмитренко

 

 

95. Електромагнітний смог – техногенний вірус смерті Природи ХХІ віку
Порівняно недавно (кінець ХХ століття) з’явилось нове поняття – «електромагнітний смог», що означає — сьогодні людина, в технополісах в першу чергу, знаходиться в довкіллі, яке суттєво насичене техногенними електромагнітними полями, які створюються силовими кабелями, телевізорами, комп’ютерами, холодильниками, мобільними телефонами, сіткою веж станцій супроводу стільникового зв’язку і, врешті-решт, системами Wi-Fi та їм подібним.
Власне сьогодні є внутрішній і зовнішній електромагнітний смог по відношенню до приміщення, де людина постійно знаходиться (квартира, офіс, транспорт, тощо).
Внутрішній електромагнітний смог особливо негативно впливає на все живе в конкретному приміщенні, якщо в ньому є багато різної техніки. Зовнішній електромагнітний смог особливо загрожує великим населеним пунктам, де дахи будівель буквально «нашпиговані» антенами, лініями електропередач (від освітлювальних до транспортних мереж) досягають великої густини, вулиці замкнуті електромагнітними полями різних рекламних систем.
Техногенний електромагнітний смог – це ворог всьому живому природи, який створила людина, не рахуючись з природними, екологічними законами. Мова може йти про появу в ХХІ столітті нового виду істот, які знаходяться десь в проміжному стані між живим і мертвим началом. Ці сутності замість органічної (матеріальної) оболонки мають хвильову (польову) оболонку і володіють такими характеристиками живих істот, як розмноження, живлення і виділення. Це не що інше, як електромагнітний вірус. А враховуючи те, що всі природні живі структури мають свої характерні (реперні) хвильові структури (біополя), проте параметри природних біополів живих систем дуже сильно відрізняються від електромагнітних полів сучасної техніки.

Bezpeka2021 B 262x162

Elcom20 262x162

262х162 vn Agro 2021

BSM NVS 2021 204x127 W

DpPressa 2020

Expert Security 262x162 22ukr

ARMS 262x162px 22ukr

TZ Firetech 262x162 21 ukr

Smart Building 2021

KT 262x162px 21 ukr

KT 262x162px 21 ukr

ESE 262x162px 21 ukr

Mining 262x162px 21 ukr

Energy 262x162px 2020 ukr

PRF 262x162px 2021

Календар подій

Минулий місяць Серпень 2021 Наступний місяць
Пн В Ср Ч Пт Сб Н
week 30 1
week 31 2 3 4 5 6 7 8
week 32 9 10 11 12 13 14 15
week 33 16 17 18 19 20 21 22
week 34 23 24 25 26 27 28 29
week 35 30 31
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com